Montessori doma
Tipy a nápady pre vás a vaše deti

"Počujem, a zabudnem.

Uvidím, a zapamätám si.

Uchopím, a pochopím."

 
Úvod Kto sme Mária Montessori a „jej“ deti Knihy Linky Q&A Vaše postrehy
Zem
Čas

Zrak

Ani vy nemôžete pochopiť, ako vaše dieťa nevidí papuče, ktoré má rovno pod nosom? Je to tak, deti si často nevšimnú veci, ktoré sú okolo nich. Deti jednej mojej priateľky dokonca neodhalili ani vianočné darčeky skryté pod posteľnou prikrývkou, hoci okolo nej jednostaj lietali :)

Zrakové vnemy nám poskytujú zážitky, ktoré sú v našej pamäti uložené najdlhšie. Detský zrak vníma ešte svet v obrazoch, my dospelí už väčšinou dekódujeme rôzne znaky, ktoré vidíme, napr. text, číslice, symboly, a preto vidíme svet inak ako deti. Schopnosť rozlišovať rôzne obrazce zrakom je pre deti veľmi dôležitá, pretože ich pripravuje na čítanie. Ponúkajte dieťaťu rôzne aktivity na porovnávanie a hľadanie rozdielov medzi obrázkami, hľadajte páry a rovnaké časti na obrázkoch aj okolo seba. Postupne náročnosť zvyšujte, aby dieťa pozvoľna začalo venovať pozornosť detailom. Hrajte sa hry na pozeranie – popisujte, čo vidíte okolo seba, hádajte, na ktorú vec z okolia ten druhý myslí, zapojte aj pamäť a snažte si zapamätať, ktoré predmety sú to schované pod tým uterákom. Vnímajte veci okolo seba voľným okom, lupom, mikroskopom aj ďalekohľadom. Pozerajte sa cez papierový tubus, cez „prstový fotoaparát“, cez farebné fólie, sklíčka, pohár bez vody i s vodou. Na prechádzke sa obzerajte a vnímajte, čím ste už prešli. Deti majú ešte schopnosť vnímať obrázky aj  dolu hlavou, my dospelí si už knižku vždy otočíme smerom k sebe. Deťom obrázky neotáčajte, nechajte ich tak, ako si sami zvolia, pomáhate im tak zvyšovať mozgovú kapacitu.

Čo vidíš?

Dieťa si sadne v izbe na stoličku, alebo sa niekde postaví, a opisuje, čo vidí.

Keď to zvláda, môže popisovať, čo vidí, cez papierovú rúrku alebo ďalekohľad.

Priraď k farbám vône

Ružová - ruža

Červená - jahody, maliny, čerešne

Oranžová           - pomaranč

Žltá                   - citrón

Zelená               - mäta, pokosená tráva

Modrá               - čakanka, nezábudky

Fialová              - levanduľa, orgován

Farebné okuliare / ďalekohľad

Keď sme prišli na ihrisko s „ďalekohľadom“ z rúrky od toaletného papiera, bol to hit. Na jeden koniec rúrky pripevnite farebnú fóliu napr. z obalu na papiere, na druhú šnúrku na krk. Naša Sonka si to vyzdobila nálepkami, to jej je obľúbené a už sme pozerali, aký je svet zrazu farebný :).

Druhá možnosť sú farebné okuliare. Zmerajte si veľkosť – šírku „oka“, vzdialenosť medzi „očami“, dĺžka „ušiek“. Nakreslite na výkres rámik a „oči“ podlepte farebnou fóliou.

Ideálne je, ak je farebných ďalekohľadov / okuliarov viac, pre rôzne farby.

Od najsvetlejšej po najtmavšiu

Poznáte tie kartičky s rôznymi odtieňmi jednej farby, čo mávajú v obchodoch s farbami? My sme mali šťastie na pekné kartičky v Hornbachu. Stačilo len zalaminovať a postrihať. Predtým som ale na zadnú stranu napísala „kontrolu“ – jeden rovnaký kód pre farbu a poradie pre odtieň tejto farby. Jednoduché, rýchle, lacné. Sonka si z toho rada stavia vláčiky :).

Hľadaj svetlušku

Jednoduchá hra s baterkou na večer, keď je tma. Buď iba sledujete svetelný kruh z baterky na stene, alebo aj naozaj hľadáte niečo, čo bude svetluška, napr. nejaká hračka, ktorej obraz (tieň) hľadáte na stene.

Hľadaj s baterkou

Schovajte nejakú hračku v tmavej izbe, dieťa ju hľadá iba s pomocou baterky (musí vedieť, čo má hľadať).

Pod ktorým pohárikom?

Starobylá hra. 3 poháriky, pod jeden schováme drobnosť. Pohybujeme pohárikmi, dieťa hľadá, kde je drobnosť schovaná. Pre menšie deti môžu byť poháriky rôzne, pre väčši môže byť pohárik ena)ť pšeno do vreie podobné a pre ešte väčšie rovnaké.

Hľadaj samolepky

U nás doma sú vo veľkej obľube farebné samolepiace poznámkové bločky rôznych tvarov. Polepte ich rôzne po izbe, ale tak, aby ich bolo vidieť. Dieťa ich môže hľadať. Čo nájde, môže si nalepiť na tričko.

Neviditeľná kresba

Zoberte si farebný výkres a voskovú farbičku rovnakej farby. Pokreslite farbičkou výkres. Pretrite výkres štetcom namočeným vo vode – kresba sa zviditeľní. Vyskúšajte pre rôzne farby.

Páry obrázkov

Pofoťte si doma rôzne predmety – nábytok, obrazy, elektroniku... a dajte si urobiť fotografie alebo si obrázky vytlačte. Dieťa potom obrázky z fotografií hľadá v po byte.