Montessori doma
Tipy a nápady pre vás a vaše deti

"Počujem, a zabudnem.

Uvidím, a zapamätám si.

Uchopím, a pochopím."

 
Úvod Kto sme Mária Montessori a „jej“ deti Knihy Linky Q&A Vaše postrehy
Zem
Čas

Príbeh slnečnej sústavy

Na tejto stránke nájdete informácie o tom, ako si pripraviť základné rozprávanie o slnečnej sústave, keď chcete pracovať s deťmi, spolu s námetmi na materiálové vybavenie.

Rozprávanie o vesmíre a planétach deti okolo 4-6 rokov fascinuje. Je to naozaj nádherná téma, a ak sa na ňu pripravíme a budeme im vedieť rozpovedať pútavé príbehy a odpovedať na ich otázky, bude ich baviť roky. Informácií je veľa, a preto je dobré si ich „zhmotniť“, či už sa budete venovať jednému-dvom deťom doma, alebo väčšej skupinke. Potom deti nebudú mať žiadny problém všetko do seba absorbovať ešte v predškolskom veku.

Celý príbeh slnečnej sústavy a aktivity s ním spojené sú dosť rozsiahle. Ak máte možnosť s deťmi pracovať opakovane, je dobré ísť pomaly a všetko si pekne zažiť, aj cez tvorivé aktivity. Môže to byť pokojne projekt na mesiac i viac. Spoznať, čo je vlastne v našej slnečnej sústave. Nakresliť si slnečnú sústavu a nájsť jej miesto vo vesmíre. Spoznať našu Galaxiu, rôzne iné galaxie, vesmír. Zdržať sa pri Slnku, planétach, zahrať sa rôzne hry na planéty, zahrať sa na obiehanie okolo Slnka vo vzdialenostiach proporčne zodpovedajúcich skutočnosti. Spoznať trpaslíčie planéty, asteroidy aj kométy. Ak rodič chce, nájde tu dosť námetov, čo ešte s deťmi robiť. Téma je naozaj rozsiahla a vyžaduje veľa času na strávenie. Našťastie, dá sa k nej opakovane vracať a spoznávať vesmír stále do väčšej hĺbky, lebo deti to bude priťahovať naozaj dlho :)

Ak máte čas pre deti iba na jedno popoludnie, stihne sa iba to základné: zapasovať slnečnú sústavu do vesmíru, spoznať Slnko a planéty a nakresliť si slnečnú sústavu. Pozrite si fotky z nášho vesmírneho popoludnia v Hojdane.

Čo všetko môže byť teda súčasťou vášho príbehu:

 • Zistiť, čo vlastne je slnečná sústava a aké je jej miesto vo vesmíre

 • Spoznať Slnko

 • Spoznať planéty – ich mená, poradie a základné vlastnosti

 • Spoznať asteroidy

 • Spoznať kométy

 • Zistiť, ako ďaleko sú planéty

 • Priraďovať planétam „naj“ charakteristiky

 • Zahrať sa hru „Kto som?“

 • Tvorivé aktivity

Poďme teraz pekne po poriadku.

Úvod – miesto slnečnej sústavy vo vesmíre

Čo je slnečná sústava Rozprávajte sa o tom, čo je to vlastne slnečná sústava a aké má miesto vo vesmíre. Vytvorte si svoj model slnečnej sústavy tak, aby deti pochopili, čo sústavu tvorí. Môžete ho vytvoriť v 2D forme, najlepšie tak, aby deti mohli jednotlivé súčasti rozkladať sami, alebo v 3D forme, napríklad ako závesný mobil.

Prečo to drží pokope? Rozprávajte sa o tom, prečo to všetko asi drží pokope. Predstavte deťom príťažlivosť, ktorá za to môže. Tá spôsobuje aj to, že všetko, čo pustíme z ruky, padne na zem. Každý vesmírny objekt má svoju príťažlivosť, aj naša Zem. Každá príťažlivosť je však iná, jedna slabšia, iná silnejšia. Záleží na tom, koľko hmoty je v objekte schovanej. Čím viac, tým je silnejšia. A pretože je Slnko v našej blízkosti najväčšie, má aj najväčšiu príťažlivosť. Tej sa musia podriadiť aj vzdialené planéty.
 
Sú aj iné sústavy? Je takáto slnečná sústava vo vesmíre iba jedna? Nie, je ich hŕba. Len sa nevolajú slnečná. Slnečná je iba tá naša, lebo sa volá podľa našej hviezdy menom Slnko. Sú to také hviezdne rodiny. Hviezdy, pretože sú obrovské, si k sebe pútajú planéty a ostatné vesmírne objekty. Spolu so svojimi „rodinkami“ sa hviezdy spájajú do skupín, ktoré voláme  galaxie.

Mliečna cesta Ukážte si, ako vyzerá naša Galaxia a nájdite miesto, kde je naša slnečná sústava. Namaľujte si našu Galaxiu, označte si v nej našu sústavu.

Iné galaxie Pokračujte ďalej za hranice Galaxie. Rozprávajte sa o iných galaxiách a o ich rôznych tvaroch. Namaľujte / vytvorte si / zahrajte sa na rôzne galaxie.

Vesmír Táto cesta vás nakoniec privedie k tomu, ako vyzerá celý vesmír: kde-tu galaxia, medzi nimi veľa tmy. Z namaľovaných galaxií si môžete vytvoriť model vesmíru. A nezabudnite na našu Galaxiu a našu slnečnú sústavu v nej.

 

Slnko

Hviezda Slnko je ústrednou postavou celého príbehu, preto ho je treba trochu spoznať. A hlavne si deti musia uvedomiť, že Slnko je hviezda, jediná v našej slnečnej sústave. Po ňom je aj naša sústava pomenovaná slnečná.

Je nám treba? Rozprávajte sa o tom, či a prečo je Slnko potrebné k životu. Čo by sa stalo, keby Slnko nebolo? Bol by život?

Veľa hmoty Slnko je v provnaní s planétami naozaj obrovské, hoci na oblohe vyzerá ako malá lopta. Zahŕňa 99% hmoty z celej slnečnej sústavy. Priblížte si to napríklad pomocou korálkov: 99 ich bude jednej farby, to bude Slnko, a jedna bude iná – to bude všetko ostatné – planéty, ich mesiace, asteroidy, kométy.

Teplota Teplota na povrchu je okolo 6000 stupňov Celzia. Priemerná teplota na Zemi je okolo 15 stupňov. Priblížiť si to môžete pomocou dvoch stúh: jedna modrá dlhá 1,5 cm (= 15 stupňov na Zemi) a druhá 6 m dlhá pre 6000 stupňov na Slnku.

Slnečné výbuchy Slnko sa zdá pokojné, avšak jeho povrch sa stále mení. Vyzerá, akoby vrel a vybuchoval. Je to preto, že v Slnku sa stále premieňa jeden prvok na druhý (vodík na hélium). Pri tom vznikne veľa tepla a svetla, preto Slnko žiari a zohrieva.
Pri výbuchu vyletujú zo Slnka malé čiastočky hmoty – voláme to snečný vietor. Keď sú čiastočky pri Zemi, prechádzajú aj cez naše telo, aj keď o tom nevieme.
Zahrajte sa na výbuchy a prskajte okolo seba, aby aj z vás vyletovali čiatočky hmoty.

Slnečný vietor Slnečný vietor odvial z blízkosti Slnka všetko ľahké a nechal tu len ťažšie. Preto sú prvé 4 planéty malé a pevné a ďalšie planéty sú plynové a oveľa väčšie. Pozorujte to na 3D modeloch planét. Ukážte si slnečný vietor: nazbierajte rôzne ľahučké, ťažšie a ešte ťažšie predmety a pomocou vejára si vyrobte vietor. Pozorujte, ako budú ľahké kúsky odlietať.

 
Cesta slnečného lúča Svetlo zo Slnka putuje na Zem 8 minút a 30 sekúnd. Natiahnite stopky, zažnite baterku a rovnaký čas sa s ňou prechádzajte. To je teda dlho, čo?

Bezpečnosť Môžete zahrnúť aj bezpečnsoť a poučiť deti, že do Slnka sa nikdy nepozerá, ani sa nepozoruje v ďalekohľade, ani cez sklíčko, lebo nám hrozí slepota.
 
Ekliptika Planéty okolo Slnka neobiehajú hala-bala. Všetky sa zdržujú v jednej rovine, akoby ležali na jednom tanieri.Tú rovinu voláme ekliptika.

 

Planéty

Pohyby planét    A konečne sme sa dostali k planétam.

Obiehajte okolo Slnka ako planéty a naučte sa, že jedna otočka je jeden rok.
Otáčajte sa okolo svoje osi a zisťujte, čo to asi bude znamenať. Zoberte baterku, bude predstavovať Slnko. Postavte sa s ňou oproti dieťaťu, tak aby ste mu svietili na tvár. Dieťa vníma bod na tvári, napríklad medzi očami. Začne sa otáčať a pozoruje, kedy vidí svetlo z baterky (deň) a kedy nie (noc). Dospelý s baterkou stojí a svieti.

Modely planét Je veľmi žiadúce, aby ste mali k dispozícii modely planét, najlepšie 3D, pričom veľkosti jednotlivých planét budú aspoň rámcovo zodpovedať reálnym pomerom. Ak nebudú veľkosti v presnom pomere, tak aspoň zachovajte, že:
Jupiter je najväčší, Saturn o kúsok menší od nich sú menšie (ale stále veľké) Urán a Neptún potom sú 4 drobce, z ktorých najväčšia je Zem, najmenší Merkúr, Venuša o kúsok menšia ako Zem a Mars je niečo medzi Merkúrom a Venušou.
Ideálne je, ak k rozmerom planét máte vyrobené aj proporčne zladené 2D Slnko (3D by sa nezmestilo do bytu :).
Informácie o rovníkových priemeroch planét nájdete v kaplitole o planétach.
Naše domáce 3D planéty majú takéto rozmery (v cm):

Merkúr – 1,2
Venuša – 3
Zem – 3,2
Mars – 1,7
Jupiter – 35,7
Saturn – 30,1
Urán – 18,8
Neptún – 12,4  

a Slnko k tomu má priemer 3,5 m.

4 malé, 4 veľké Ak budete mať 3D modely planét (hoci aj z oblepeného alobalu, igelitiek posťahovaných do gule, alebo čohokoľvek iného, čo viete vytvarovať do gule a oblepiť papierom, aby ste to mohli namaľovať), deti nebudú mať problém zapamätať si, že prvé 4 planéty sú maličké a ďalšie 4 veľké. Môže za to slnečný vietor, ako sme zistili pri Slnku.

Farebné kódovanie Zaveďte si aj farebné kódovanie planét. Farbu použiteje na 3D modely, na mesiace planét a šnúrky, na ktorých mesiace budú visieť, na informačné podklady, prípadne aj na rôzne kartičky k planétam.

Farby môžu byť nasledovné:

Merkúr – sivá (železná planéta)
Venuša – ružová (podľa bohune lásky a krásy) Zem – modrá (tmavšia)
Mars – (oranžovo-) červená (podľa skutočnosti)
Jupiter – sýtožltá (zlatá, kráľ planét)
Saturn – svetložltá (podľa skutočnosti)
Urán – tyrkysovo-modrá (podľa skutočnosti)
Neptún – (jasno) modrá (podľa skutočnosti)

Názvy planét a ich poradie Niektoré 4-ročné deti sypú z rukáva názvy planét v správnom poradí, niektorí 10-roční to však ešte nevedia. Každé dieťa by teda malo zvládnuť to, ako sa planéty volajú a v akom poradí za sebou idú.
Na osvojenie si názvov a poradia môžete použiť kartičky s obrázkami planét.

Malý a veľký svet Rozprávajte deťom o hranici medzi malým a veľkým svetom. Tú hranicu tvorí pás asteroidov. Pred ním sú malé planéty a malé vzdialenosti medzi nimi, za ním sú planéty aj vzdialenosti veľké. Opäť sa vám veľmi zídu modely planét, aby si to deti dobre uvedomili.

Vzdialenosti Veľmi zaujímavé je vidieť, ako ďaleko od Slnka planéty vlastne sú. Keď si prichystáte pomôcku – špagát, na ktorom v proporčne správnych vzdialenostiach označíte planéty (napríklad farebne zladenou korálkou) spolu s pásom asteroidov, zistíte, že prvé 4 planéty (malé) sú „natlačené“ pri Slnku, že Saturn je 2x tak ďaleko ako Jupiter a Neptún je úplne kdesi preč.
Pri tvorbe tejto pomôcky je výhodné využiť astronomickú jednotu (AU), čo znamená, že Zem je vzdialená 1 AU a vzdialenosť ostatných planét sa určuje vzhľadom k 1 AU – napr. Jupiter je 5 AU, Saturn 10 a Neptún 30. Tabuľka so vzdialenosťami podľa AU je v kapitole o planétach. Podľa rozmerov vášho disponibilného priestoru si poviete, ako ďaleko má byť Neptún a potom to pomocou trojčlenky všetko prepočítate (1 AU = MOJA_VZDIALENOST_NEPTUNA/30 v cm alebo m).
  Úplne rovnako si môžete vyrobiť aj druhú pomôcku, ktorá je vhodná pre skupinku detí: pre každú planétu navlečiete na stredovú cievku / paličku jednu farebne zladenú šnúru), opäť v takej dĺžke, aby proporčne zodpovedala skutočnej vzdialenosti. Deti potom môžu obiehať okolo stredového „Slnka“.

 

Detaily o planétach

Tu nájdete stručné informácie o jednotlivých planétach, ako ich môžete „v prvom kole“ rozprávať deťom, aby vedeli o danej planéte to najzákladnejšie. Postupne môžete znalosti  prehlbovať, napr. podľa informcií v kapitole o planétach.

Na priblíženie planét môžete použiť tieto A4 obrázky s reálnymi fotografiami.

Informácie pre rodičov na štúdium sú aj na týcho A4 kartách.

Merkúr – železná planéta

 • Najbližšie k Slnku
 • Najmenšia planéta, o kúsok väčší ako Mesiac
 • Najviac poznačená meteoritmi, povrch pripomína Mesiac
 • Železná guľa – slnečný vietor odfúkol ľahký plyn a prach, zostali len ťažšie častice
 • (Takmer) bez atmosféry – nič ho nechráni pred spaľujúcim Slnkom. Na strane privrátenej k Slnku je teplota veľmi vysoká, na opačnej strane, kde je noc, zas taká nízka ako na vzdialených planétach.
 • Nemá žiadne mesiace – nevie si ich udržať, lebo je príliš malý
 • Okolo Slnka obehne za najkratšiu dobu – 88 pozemských dní = 3 mesiace = 1 merkúrsky rok
 • Železná guľka, oblepiť tenkou vrstvou plastelíny – otláčať do nej „krátery“
 • Kovové veci na jadro + kamienky na obal
 • Lietadlo
 • „Obletieť“ okolo Slnka

Venuša – pekelná planéta

 • Jedovaté prostredie, pre človeka smrteľná – aj sondy vydržia iba niekoľko hodín (oxid uhličitý, kyselina sírová)
 • Husté oblaky Venušu dokonale obaľujú (oxid uhličitý)
 • Pekelne horúco – skleník (spôsobuje oxid uhličitý) – všetko teplo, ktoré prenikne na povrch, je tu uväznené, nemá kam uniknúť. Teplota nikdy neklesne pod 400 stupňov Celzia → najteplejšia planéta
 • Pohyb: okolo osi veľmi pomaly (husté oblaky = brzda) – deň dlhší ako rok (243/ 225 pozem. dní) a opačne ako ostané planéty – Slnko vychádza na západe a zapadá na východe
 • Nemá žiadne mesiace
 • Fľaška s obrázkom jedu
 • Igelit = husté oblaky → skleník – zabaliť deti do igelitu, vnímať, ako je zrazu teplo
 • Kamene + kovy na jadro a povrch
 • Sopka
 • Teplomer
 • Alobal na zakrytie „planéty“
 • Slimák  na disku – ide opačným smerom (= v smere hodinových ručičiek)
 • Otáčať sa okolo seba VEĽMI POMALY a OPAČNE

Zem – živá planéta

 • Jedinečná – jediná planéta, kde sa rozvinul život. Je to  vďaka vode, ktorá je tu v kvapalnom stave – z nej život vznikol. Sú jej 2/3 povrchu, na póloch zmrznutá na ľad (polárne čiapočky)
 • Dobrá atmosféra = ochrana Zeme + kyslík
 • Z pevných planét najväčšia a najkrajšia
 • Mesiac – jedinečný v tom, že je iba 1, jediné vesmírne teleso, na ktorom pristál človek
 • Voda + zemina: miska s 3 priehradkami – 2/3 voda + 1/3 zem
 • Kamene + kovy na jadro a povrch
 • Ľad na polárne čiapočky
 • Rastliny
 • Zvieratá
 • Človek
 • Maličká sopka
 • Mesiac – 1 korálka na šnúrke

Mars – červená planéta

 • Najpreskúmanejšia planéta – na jej povrchu pristálo niekoľko robotov, zatiaľ žiadny človek
 • Červená planéta – železitý prášok v pôde – železo hrdzavie a pritom mení farbu na červenú (na Zemi – napr. Veľký kaňon v USA)
 • Musela tu byť voda, pretože si tu vymlela svoje kanály a hlboké kaňony, všetka sa vyparila, zostala iba zmrazená ako polárne čiapočky, možno je schovaná hlboko pod povrchom
 • Najvyššia hora v celej SS – Olympus Mons: vyhasnutá sopka, 25 (27) km nad terén
 • 2 mesiace – väčší Phobos (strach), menší Deimos (hrôza)
 • „Marťania“
 • Obrázok  Grand Canyon
 • Obrázok robotické vozidlo
 • Kamene a kov na jadro a povrch
 • Červená hlina z kvetináča + prach
 • Ľad na polárne čiapočky
 • Najvyššia hora – vymodelovať z alobalu
 • 2 mesiace – 2 korálky na šnúrke
 • Ufóni

Pásmo asteroidov

 • Zvyšky pôvodného  stavebného materiálu, z ktorých sa formovali planéty
 • Hranica medzi malým svetom pevných planét a veľkým svetom plynných obrov a veľkých vzdialeností
 • Kusy kameňov, z ktorých sa žiadna planéta nevytvorila
 • Od prachového zrnka po obrovské, s priemerom 100-viek km
 • Nemajú dostatočnú hmotnosť, aby sa sformovali do tvaru gule
 • Sú ich tu milióny – aj tak sú ale osamelí pútnici, keďže vzdialenosti vo vesmíre sú obrovské
 • Asteroid = „ako hviezda“ Najmenšia trpasličia planéta Ceres – malá, priemer 960 km, napriek tomu ju považujeme za trpasličiu planétu a nie asteroid, pretože sa jej podarilo sformovať do tvaru gule a prežiť zrážky s asteroidmi
 • Kamene
 •  Gulička na Ceres

Jupiter – kráľ planét

 • Prvá planéta nového veľkého sveta – plynný obor
 • Najväčšia planéta
 • Najťažšia planéta – 2,5x viac ako všetky ostatné planéty dohromady
 • Pevné jadro, okolo kvapalný vodík, nad tým plyn – žiadny povrch, hmota planéty postupne redne a prechádza do oblohy
 • Malinký bratranec Slnka – zložený z vodíka a hélia, keby bol aspoň 80x ťažší, stala by sa z neho hviezda
 • Atmosféra – stále sa mení – tmavé a svetlé pásy:
 • Veľká červená škvrna – veľká búrka, zmestili by sa do nej vedľa seba dve zemegule
 • Najrýchlejšie sa otáča okolo svojej osi. Jedna otočka mu trvá bez pár minút 10 hodín.
 • Prstenec – tenký, nedá sa zo Zeme pozorovať
 • Balónik nafúknuť, dovnútra kamienky  a voda – namaľovať škvrnu
 • Kamienky na prstenec + ľad
 • Malá hviezdička
 • Závažie
 • Rýchlo sa otáčať okolo osi – najrýchlejšie, ako sa dá
 • Šnúrka s korálkami pre mesiace

Saturn – planéta s najkrajšími prstencami

 • Podobný Jupiteru, o kúsok menší
 • Pevné kamenné jadro, okolo kvapalný vodík, nad tým plyn
 • Oveľa ľahší ako J – nízka hustota – Saturn by plával na vode
 • Veľmi silné búrky – rýchlosť vetra > 1700 km/h (na Zemi do 400 km/h)
 • Prstence – najkrajšie: stovky prstienkov a tenkých medzier, tvoria ich úlomky ľadových skál, rôzne veľké, od prachového zrnka po auto
 • Balónik nafúknuť, dovnútra kamienky a voda
 • Kamienky na prstenec + ľad
 • Miska s vodou, polyst. guľa do nej
 • Vejár
 • Šnúrka s korálkami pre mesiace

Urán – planéta ležiaca na boku

 • Podobný s Neptúnom, podobne veľkí (U > N), menší od J a S
 • Ľadoví mužíci – ich vnútro je zrejme z ľadu a kameňov
 • Mrazivé planéty – teplota sa blíži k absolútnej nule, až mínus 224 °C
 • Silné vetry – až 900 km/h
 • Jediná planéta v našej SS, ktorá má rotačnú os takmer rovnobežnú s orbitou, akoby sa okolo Slnka valil
 • Balónik nafúknuť, dovnútra kamienky, ľad
 • Kamienky na prstenec + ľad
 • Vejár
 • Valíme sa po zemi
 • Šnúrka s korálkami pre mesiace

Neptún – kráľ vetrov

 • Podobný s Uránom
 • Farba viac modrá
 • Vetry najsilnejšie v celej SS – až 2500 km/h
 • Najchladnejšia planéta
 • Balónik nafúknuť, dovnútra kamienky, ľad
 • Kamienky na prstenec + ľad
 • Vejár veľký
 • Šnúrka s korálkami pre mesiace

  

Trpaslíčie planéty za dráhou Neptúna (plutoidy)

Doplnok pre tých, čo majú dostatok času. Informácie nájdete v kapitole o planétach. Nezabudnite sa zahrať na trpaslíkov :)

 

Kométy

Doplnok pre tých, čo majú dostatok času. Informácie nájdete v kapitole o kométach. Aj na kométy sa treba zahrať!

 

Hra „Naj“ planét

Ak už deti poznajú základné vlastnosti planét, môžete k jednotlivým planétam prikladať kartičky s ich „naj“ vlastnosťami napr. najmenšia, najväčšia, najveternešia a pod. (POZOR! Vytlačiť obojstranne! Ľavý stĺpec na prvej strane patrí k pravému na druhej strane. List papiera rozstrihať na 2x4 kartičky.)

Keď sa v tom už deti dobre vyznajú, zíde sa vám táto hra – bez kartičiek – kdekoľvek a kedykoľvek, keď treba deti na chvíľu zabaviť.

 

Hra „Kto som“

Vytlačte si kartičky s informáciami o planétach a iných objektoch slnečnej sústavy. Kartičky zložte na polovicu tak, aby na jednej strane bol obrázok, na druhej informácia. Dospelý / dieťa číta informácie na kartičke, ak uhádne, zavesí si kartičku na krk – môže sa hrať, že je daný objekt. Spojte do hry na slnečnú sústavu – deti budú obiehať okolo Slnka podľa toho, akú kartičku si vytiahli / uhádli. Môžete im dať aj nejaké ďalšie poznávacie znamenie, aby aj ostatní, čo nevedia čítať, vedeli, kto je. Prípadne môžu hádať jeden druhého.

 

Výtvarné aktivity

Vaše činnosti dopĺňajte rôznmymi výtvarnými aktivitami. Zopár námetov nájdete aj na týchto stránkach alebo si vymyslite ďalšie, mnohé sa dá nájsť na internete. Aj keď budete mať na celý príbeh iba jedno popoludnie, je dobré, aby si deti odniesli so sebou niečo, čo im pripomenie čosi z toho, čo sa o planétach naučili.